Vítejte ve světě zdravotně postižených! Dovolte, abych vám byl skromným průvodcem po tomto světě, pro většinu neznámém a někdy až fascinujícím. Rád bych vám představil pár pomůcek, které nám – a mně osobně – usnadňují život.

Vozík, zvaný mechanický

Většinová společnost vnímá vozík jako symbol hrůzy a bezmoci, ale věřte, že valná většina vozíčkářů nepovažuje svůj vozík za prokletí, ale naopak jako prostředek svobody. Mají k němu velice kladný vztah a vozíkům dávají různé přezdívky nebo si ho různě olepují a zdobí. Je to velice praktická věc, díky které můžete studovat, pracovat, sportovat, nebo i tancovat. Mechanický vozík rozeznáte snadno. Má na zadních velkých kolech kovové obruče pro jeho ovládání. Je lehký, skladný, relativně levný (od 10 do 70 tisíc Kč), snadno se vám vleze do běžného auta.

“Jé mami, ono to jede samo” aneb vozík elektrický

Zcela opačné vlastnosti „mechaničáků“ mají vozíky elektrické. Jsou dost těžké, drahé (od 150 tisíc výše) a úděsně neskladné. Do běžného auta je jen tak nevtěsnáte, tak musíte cestovat v dodávce nebo něčím podobným. Zato to jezdí samo! Díky bateriím a dvěma elektromotorům dokáže uhánět rychlostí až 12 km za hodinu a jeho dojezd může být přes 30 kilometrů. Vozík má většinou světla a blinkry, aby mohl jezdit i po silnici. Může mít ale i další vychytávky jako sklápění opěradla, zvedání stupátek, ale také zvedání celé sedačky, což je vhodné zejména, když chcete pozvat slečnu v baru na sklenku nebo na poličce utřít prach.

Podprdelník alias antidekubitní podložka

Antidekubitní podložka je neviditelná přítelkyně každého, kdo to myslí se čtyřmi koly opravdu vážně. Bez ní by totiž vůbec nešlo dlouhodobě na vozíku sedět. Jedná se o soustavu gelových nebo nafukovacích polštářků, která přenáší váhu sedícího na větší plochu a tím zabraňuje tvoření dekubitů (proleženin). Dekubity jsou velice bolestivé a špatně se léčí, a proto se snažíme jejich vzniku za každou cenu zamezit. Podložky jsou důležité zvláště pro lidi s poraněním míchy, kteří necítí v nohách bolest a neodhalí tak včas vznikající dekubit.

Copak je to za mučidlo?

Velice užitečnou pomůckou pro přesun imobilních vozíčkářů je elektrický zvedák. Vypadá spíše jako mučící než kompenzační pomůcka, ale o to víc je praktická. Díky této neskladné kovové konstrukci s háky a pístem poháněným elektromotorem dokáže i předškolní dítko s trochou cviku zvednout svou stodvacetikilovou babičku. A to nepřeháním! Stačí, když se babička posadí na posteli, šikovné vnouče ji za záda umístí zadní část sítě, přední popruhy vloží pod nohy a síť zavěsí zpět na háčky. Stiskem jediného tlačítka se zvedák promění v pohodlnou houpačku, a jelikož je vybaven gumovými kolečky, lze babičku přemístit kamkoliv po bytě. Stejně tak je možné imobilního člověka přesunout na vozík, na záchod nebo například do vany.

Prostor, prostor a zase prostor

A nejlépe, kdyby byl bezbariérový. To neznamená jen absenci schodů a široké dveře bez prahů, ale také výškovou úpravu všeho po ruce – vypínačů, skříní, klik, madel na záchodě atd. V bezbariérových kuchyňských linkách je proto pracovní deska o mnoho níže a skříňky s nádobím mají tajemnou rukojeť, po jejímž zatáhnutí celý vnitřek sjede až dolů. Pokud na něco přesto nedosáhneme, můžeme využít různé mechanické chňapky nebo nám pomáhají oblíbení asistenční psi.

A jak chodíte na záchod?

Každý vozíčkář má naučený trochu jiný způsob, jak se přesunuje na záchod. Závisí to zejména na tom, jak zdravé má ruce. Důležitý je opět dostatek prostoru, aby se s vozíkem dalo najet z různých stran. Užitečná jsou také snímatelná madla, například pro lidi s berlemi, o která se dá plnou váhou zapřít. Muži s těžším postižením se nemohou jen tak lehce přesadit, proto používají k močení plastovou nádobu zvanou, bůh ví proč, bažant. Zatímco stejnojmenný pták je tak trochu škodná, jeho plastový bratranec je přímo ztělesněním užitečnosti. Nepřál bych nikomu ten pocit, když po pár pivech zjistíte, že jste si ho zapomněli doma. Dámskou obdobou téhož, jen rozměrnější a plošší, je podložná mísa.

No a jak vlastně jíte a pijete?

Všechny kompenzační pomůcky chtějí dopřát svým uživatelům co nejvíce svobody. Ne jinak je tomu i s jídlem. Při postižení rukou a ztrátě jemné motoriky je samostatné jídlo prakticky nemožné. V mnoha případech může pomoci sada speciálního nádobí. Jedná se o podlouhlé plastové talíře se speciálním žlábkem pro lepší nabírání jídla a příbor s násadou tlustého gumového válečku. Ten slouží k tomu, aby si příbor handicapovaný strávník chytl pevně celou rukou. Vypadá sice u toho jako dřevorubec, ale může se najíst sám a na promoční hostině si nepocintá košili. K pití se stále hodí nejvíce pradávná technologie, která obstála celá tisíciletí – brčko.

Počítač – nejdůležitější pracovní nástroj

V dnešní době je zcela nezbytné co největšímu počtu postižených umožnit ovládání počítače. Na trhu existuje mnoho různých řešení. Můžete si koupit speciální klávesnici s mřížkou a velkými tlačítky, do kterých se i s třesoucí rukou lépe strefuje. Místo myši se dá použít masivní trackball, což je taková přerostlá počítačová myš obrácená na záda s velkými tlačítky a nepřehlédnutelnou kuličkou. Ta se dá otáčet celou dlaní, loktem nebo i nohou, dáte-li si ji na zem. Počítač také díky speciálnímu softwaru můžete plnohodnotně ovládat i hlasem. Pro lidi s nejtěžším postižením jsou zde speciální brýlové obroučky s malou videokamerou snímající pohyb oční čočky, kterou uživatel ovládá kurzor myši. Místo kliknutí stačí pouze mrknout.

Protézy končetin aneb skoro jako Terminátor

Protéza je, jak asi tušíte, náhrada nějaké končetiny pro lidi, kteří následkem úrazu postoupili amputaci. Protéz je opět celá řada, včetně speciálních roboprotéz. Obecně platí, že musí být vyráběny každému přesně na míru, aby umožňovaly co nejpřirozenější pohyb. Nejznámějším uživatelem protéz je profesionální běžec Oskar Pistorius, držitel několika paralympijských medailí.

Autor: Michal Vidura

Upoután vozíkový z čeledi myopatické. Vyskytuje se převážně v okolí Brna. Živí se převážně důchodem, který doplňuje občasnou grafickou či literární prací. Má rád krásné ženy, živé divadlo, žhavé čaje, černý humor, vinylovou muziku, mořská dálavy, nečekané zápletky a přívlastky. V jakémkoliv pořadí.