Stačí se podívat na uměleckou či sportovní scénu a objevíme mnoho známých osobností, kterým v úspěšné kariéře nezabránil ani tělesný hendikep. I v mnoha jiných oblastech dominují osoby s postižením.

Jan Potměšil, herec

Oceňovaný český divadelní i filmový herec. Herectví se věnoval už od dětství. Hrál například ve filmech Bolero, Bony a klid nebo v televizních seriálech Žena za pultem, Třetí patro, Dlouhá míle a další. V roce 1989 utrpěl při autonehodě zranění páteře, po kterém částečně ochrnul.

V současné době hraje v Divadle v Celetné a Divadelním spolku Kašpar. Role ve hře Růže pro Algernon mu vynesla Cenu Thálie a za ztvárnění titulní role v Shakespearově hře Richard III. získal Cenu Alfréda Radoka. Od roku 2012 také moderuje tradiční veřejnou sbírku Adventní koncerty, kterou pořádá Česká televize.

Jan Kašpar, herec

Byl český divadelní a filmový herec, dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana. Po pádu ze stromu zůstal upoután na invalidní vozík, ale v divadle působil dál. Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak mu při psaní her vytvářeli sedací role nebo přímo role invalidů a vozíčkářů.

Jan Kašpar se v rehabilitačním centru v Kladrubech aktivně zapojil do skupiny dobrovolníků, z níž vznikl svaz paraplegiků a s účastí Zdeňka Svěráka i centrum Paraple.

Markéta Fišerová, herečka

Narodila se v Kladně a od dětství jevila pohybové a pěvecké nadání. Před filmovou kamerou stála naposledy v rámci snímku Krajina s nábytkem (1986). Počátkem roku 1986 postihlo Markétu Fišerovou vážné onemocnění mozku a následné upoutání na invalidní vozík ukončilo její slibnou hereckou kariéru. Je známá také jako manželka Marka Ebena.

Jiří Ježek, cyklista

Narodil se v roce 1974 v Praze, je to český profesionální handicapovaný cyklista. Šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa je současně nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie. Pravidelně závodí se zdravými cyklisty. Věnuje se i různým dobročinným projektům a motivačním přednáškám. O svém životním příběhu napsal autobiografickou knihu Frajer. Po autonehodě roku 1985 má amputovanou pravou nohu pod kolenem. Závodí od roku 1994.

Stephen Hawking, vědec

Narodil se v roce 1942 v Oxfordu, vystudoval aplikovanou matematiku, teoretickou fyziku a kosmologii. Je známý díky pracím o černých dírách a kvantové gravitaci. Už na počátku studia v Oxfordu se projevily první příznaky jeho nemoci, amyotrofická laterální skleróza, která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Od svých 26 let se může pohybovat jen za pomoci vozíčku a od svých 43 let s okolním světem komunikuje pouze pomocí speciálního počítače.

Christopher Reeve, herec

Nejznámější byl asi díky své roli Supermana. Poranil si krční páteř při pádu z koně, takže zůstal od krku dolů ochrnutý. Zvažoval sebevraždu, ale nakonec se rozhodl bojovat. Podstoupil různé operace a rehabilitace, následně založil nadaci na výzkum nových metod léčby poranění páteře. V roce 1998 Random House vydal jeho autobiografii Still Me (Stále já) a tato kniha se jedenáct týdnů držela na newyorském žebříčku bestsellerů. Reeve zemřel v roce 2004 ve věku 52 let.

Terry Fox, běžec

Vyrůstal v Port Coquitlam v Britské Kolumbii. Jako aktivní teenager se zajímal o sport. Když mu bylo pouhých 18 let, diagnostikovali mu sarkom (rakovinu) kostí a byl nucen nechat si amputovat pravou nohu (1977). S umělou nohou poté uběhl tzv. Maratón naděje (za 143 dnů 5382 km přes celou Kanadu, chtěl vybrat peníze na výzkum léčby rakoviny). Na jeho počest je pořádán Běh Terryho Foxe.

Philippe Pozzo di Borgo, aristokrat

Francouzský aristokrat a bývalý ředitel slavné francouzské obchodní značky vín. V roce 1993 ve věku 42 let si poranil páteř při paraglidingu. O tři roky později mu zemřela manželka po dlouhém boji s rakovinou. Pozzo di Borgo upadl do deprese, ze které se dostal díky svému ošetřovateli. Tento příběh je zpracován ve filmu Nedotknutelní.

Maysoon Zayid, komička

Americká herečka a komička palestinského původu. Prodělala dětskou mozkovou obrnu. Tři měsíce v roce tráví na palestinském území s uměleckým programem pro postižené a osiřelé děti v uprchlických táborech. Učí děti, aby se prostřednictvím umění vyrovnali s traumatem, a pomáhá jim překlenout most mezi postiženými a zdravými dětmi. 80% financování těchto táborů pochází z její komediální práce.

Sarah Bernhardt, herečka

Rozená Henriette-Marie-Sarah Bernhardt byla francouzská herečka, jedna z nejvýznamnějších divadelních osobností 19. a počátku 20. století. V roce 1905 si během představení v Rio de Janeiru poranila pravé koleno. Noha se nikdy pořádně nezhojila a v roce 1915 jí musela být amputována kvůli gangréně. To jí ale nebránilo pokračovat v úspěšné herecké kariéře. Divadlo neslo její jméno až do doby německé okupace během 2. světové války, kdy muselo být přejmenováno kvůli jejímu židovskému původu.

Autorka: Barbora Štěpánková, foto: Jim Campbell/Aero-News Network

Jsem rozená vozíčkářka (meningomyelokéla). Mám úspěšně ukončenou SŠ prof. Z. Matějčka, obor sociálně výchovná a humanitární činnost, a dále zkoušku ze základů znakového jazyka. Momentálně pracuji v Unii neslyšících Brno jako operátorka. Miluji práci s dětmi a celkově s lidmi, každá taková příležitost je pro mě velmi obohacující a přínosná. Mezi své záliby zařazuji především ping-pong (hrála jsem 10 let), jízdu na koni, posilovnu, zvířata a přírodu. Aktuálně absolvuji kurz sebeobrany pro vozíčkáře, která je pro mě novou vášní.