Umíte si představit malíře, zpěváka či herečku se sluchovou vadou? A co teprve skladatele? Mnohé význačné osobnosti dokazují, že ztráta sluchu pro ně nebyla překážkou pro dosažení významných úspěchů.
Francisco de Goya, malíř
Španělský malíř, kterého řadíme do období romantismu (1746 – 1828). Maloval i španělskou královskou rodinu, včetně Karla IV. a Ferdinanda VII. Po roce 1792 ohluchl, ale přesná příčina není známa. Podle historicky zachovaných symptomů se dnes uvažuje o virové encephalitidě nebo sérii malých mozkových mrtvicí. Mohlo se také jednat o kumulativní otravu z barev, kterými kreslil.
Důsledkem ztráty sluchu se stal uzavřeným, samotářským a v jeho obrazech se začaly objevovat děsivé fantaskní až paranoidní rysy. V roce 1819, ve snaze se izolovat, koupil dům na venkově u Madridu. Dům byl znám jako „Dům hluchého muže“, ale byl takto pojmenován ne po Goyovi, ale po jeho předchozím majiteli. V roce 1828 Goya zemřel v Bordeaux na mozkovou mrtvici ve věku 82 let.
Ludwig van Beethoven, skladatel
Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) byl významný německý hudební skladatel, dovršitel první vídeňské školy klasicistní hudby. V pětadvaceti letech začal mít Beethoven problémy se sluchem. Trpěl závažnou formou tinnitu (ušního šelestu). Používal řadu pomůcek od různých druhů naslouchátek po speciální tyč připevněnou k ozvučné desce klavíru, kterou skousl a mohl tak lépe vnímat zvukové vibrace.
Sluch se mu však neustále zhoršoval, až v roce 1816 úplně ohluchl. Byl ale tak geniálním skladatelem, že některá ze svých nejznámějších děl vytvořil v době, kdy byl už zcela hluchý.
Thomas Alva Edison, vynálezce
Mezi nejznámější Edisonovy vynálezy patří fonograf (předchůdce gramofonu) a žárovka. Jako malý byl Edison (1847 – 1931) hodně nemocný a do školy chodil pouze krátce. Velmi se ale zajímal o přírodní vědy a ve svých 10 letech si ve sklepě domu, kde bydlel, vybudoval malou chemickou laboratoř. Na drahé chemikálie si vydělával prodejem zeleniny a roznáškou novin. Jeho život silně ovlivnil fakt, že při svých pokusech částečně ohluchl.
Proslavil se mimo jiné i svým praktickým přístupem k životu a je autorem řady známých výroků, jako například: „Vynález je jen 1 % inspirace a 99 % dřiny.“
Gabriel Fauré, skladatel
Gabriel Fauré (1845 – 1924) byl významný francouzský hudební skladatel. V roce 1905 se stal ředitelem konzervatoře, ačkoliv trpěl ztrátou sluchu. Fauré skládal až do své smrti. Při pohřbu v kostele, kde hrával, mu zaznělo jeho Rekviem.
Michael Bolton, zpěvák
Jeden z populárních amerických zpěváků je hluchý na jedno ucho. Bolton narozený v roce 1953 je známý hlavně pomalými rockovými baladami, které zpívá svým příznačně silným chraplavým hlasem. Vystupuje také na dobročinných akcích charitativních organizací, které získávají peníze pro lidi s poruchami sluchu.
Marlee Beth Matlin, herečka
Americká herečka narozená roku 1965 přišla o sluch následkem prodělaných spalniček v raném dětství. Přes svůj vážný hendikep se naplno věnuje herecké kariéře. Za hlavní roli ve filmu Bohem zapomenuté děti získala Zlatý globus a Oscara a téměř přes noc se stala hvězdou.
Helen Keller, spisovatelka
Helen Adams Kellerová (1880 – 1968) byla americká spisovatelka, aktivistka a lektorka. Před druhým rokem věku ztratila zrak i sluch. Jako první hluchoslepý člověk dokončila studium na Harvardské univerzitě.
Autorka: Barbora Štěpánková, foto: Francisco Goya – Museo Nacional del Prad
Jsem rozená vozíčkářka (meningomyelokéla). Mám úspěšně ukončenou SŠ prof. Z. Matějčka, obor sociálně výchovná a humanitární činnost, a dále zkoušku ze základů znakového jazyka. Momentálně pracuji v Unii neslyšících Brno jako operátorka. Miluji práci s dětmi a celkově s lidmi, každá taková příležitost je pro mě velmi obohacující a přínosná. Mezi své záliby zařazuji především ping-pong (hrála jsem 10 let), jízdu na koni, posilovnu, zvířata a přírodu. Aktuálně absolvuji kurz sebeobrany pro vozíčkáře, která je pro mě novou vášní.